תזונה בהתאמה אישית והרזיה לפי סולם הרעב והשובע

קרה לכם שאכלתם יותר מידי, ואח"כ הרגשתם לא טוב ושאלתם את עצמיכם בשביל מה הייתי צריך את כל זה? האם יש ימים שבהם אתם לא אוכלים כלום עד הערב ואז בערב מתנפלים על מה שיש ואח"כ מרוב עייפות ונפיחות נרדמים ישר.

רבים מאיתנו באורח החיים המודרני והמהיר לא אוכלים מתוך הקשבה פנימית אמיתית לצרכי הרעב והשובע של הגוף ומתמרנים בין המשימות השונות, ללא עצירה תכנון וחיבור לאותות הפנימיים ולתחושות האמיתיות שלנו.

מנסיוני עם מטופלים ראיתי שאנשים שמיישמים את הטכניקה של תזונה בהתאמה אישית לפי סולם הרעב והשובע, מגלים לעיתים קרובות שישנן סיטואציות שחוזרות על עצמן שבהם רמת ההקשבה לגוף יורדת. כשמתרגלים את הסולם  פתאום מבינים מה צריך לעשות אחרת בסיטואציות עם נטייה לאכילה מופרזת כמו אירועים משפחתיים, חתונות או ארוחת ערב שבת וכך קל יותר לשנות את הרגלי האכילה בהתאם ולרדת במשקל.

אז מה זה סולם הרעב והשובע?

סולם הרעב והשובע הוא מעין מידרג פנימי שאנחנו יוצרים לעצמינו, על מנת להתחבר חזרה לתחושות הרעב והשובע האמיתיות וללמוד לתכנן את האכילה בהתאם לתחושת הרעב והשובע הטבעית שלנו.

ממה מתחילים?

על מנת ליצור מידרג של רעב ושובע, הכי קל להתחיל ממצבים קיצוניים שבהם חשנו רעב או שובע קיצוני,

שלב 1- נסו להזכר במצב שבו הרגשתם שובע קיצוני, מה היתה התחושה שהרגשתם שם? אנשים שונים מתארים תחושות שונות, לדוג'- שובע עד כדי הרגשה של נפיחות קיצונית, צרבות, צורך להקיא, כבדות, המשיכו להזכר מה הייתה ההרגשה הכללית שם? האם הצטערתם על כך שאכלתם יותר מידי או אמרתם לעצמיכם בשביל מה הייתי צריך את כל זה והרגשתם אכזבה מעצמיכם.

שלב 2- איזה מידרג בסולם הייתם נותנים לסיטואציה כזאת? לדוג' 10- שובע קיצוני, עד כדי הרגשת מלאות ונפיחות, טעם לא טוב בפה.

שלב 3- עכשיו נסו לחשוב על סיטואציה של רעב קיצוני וחזרו על התהליך עם אותם שאלות- מה היתה התחושה שם? מה אמרתם לעצמיכם, איזה מידרג בסולם הייתם נותנים לתחושה שם, לדוג' 1.

שלב 4– תכנון האכילה- אחרי שהתחברנו לתחושות בשני המצבים הקיצוניים של רעב ושובע, נסו לתכנן את האכילה שלכם, באיזה מידרג בסולם הייתם רוצים להתחיל לאכול? (לדוג' 4) מה התחושה הפיזית שאתם מרגישים כשאתם רוצים להתחיל לאכול? כמה זמן לדעתכם תימשך הארוחה?

שלב 5- מתי לסיים את הארוחה? נסו לחשוב באיזו דרגה של שובע הייתם רוצים לסיים את הארוחה? איך אתם מרגישים שהגעתם לשם? מה המדרג שאתם נותנים לסיום הארוחה בסולם?

ציירו לכם את הסולם הרצוי לכם, תוך כדי ציון הסקאלות השונות בסולם וההרגשה האישית שלכם בכל שלב בסולם.

שלב 6- נסו להתחשב בהרגשה הפנימית שלכם בתכנון זמני הארוחה, תכנון נכון של זמני הארוחה בהתאם לתחושת השובע והרעב, ימנע ממכם אכילה מיותרת ויאפשר הרזיה קלה ומאוזנת יותר והתאמה אישית של התזונה שלכם.

טיפ החודש:

 כאשר אתם מרגישים שאתם אוכלים שלא מצורך אמיתי שאלו את עצמיכם- האם אני רעב? האם אני באמת רעב? האם אני צריך את זה? במידה ועניתם לעצמיכם על השאלות בשלילה מצאו מהו הפתרון שיספק אותכם כרגע ומהו הצורך האמיתי שלכם? אולי אתם צמאים, משועממים או בחוסר שקט ובכל אחד מהמקרים פעלו בהתאם שתו כוס מיים ופרגנו לעצמיכם פעילות מרגיעה שאתם אוהבים- שיחה עם חבר טוב/כתיבה קריאה וכולי.

בתיאבון ושנה טובה ובריאה לכולם

גלית קלקשטיין- דיאטנית לתוצאות בריאות שאפשר לראות

 

SurfSite - בניית אתרים  |  zeART - עיצוב גרפי