תזונה נשית ומערכת היחסים שלנו עם האוכל

האם קורה לך שאת מוצאת את עצמך אוכלת משהו מתוק בלי שהתכוונת לכך ואחר כך מרגישה רגשות אשמה, או שמפרגנת לעצמך משולש פיצה ומגלה שאכלת חצי מגש ומענישה את עצמך בשבירה של הדיאטה ואכילה מכל הבא ליד.

מערכת היחסים שאנחנו מפתחים עם האוכל היא מורכבת, מתפתחת עם השנים ומושפעת ממגוון רחב של היבטים תרבותיים, תזונתיים ורגשיים. האוכל הוא המקור להזנה וגדילה פיזית, אך גם אמצעי לקשר וממלא גם צרכים רגשיים. אנחנו תמיד שומעים אנשים מסביבנו אומרים, מה עושים בחגים? אוכלים.. מה עושים בשבת? אוכלים כפול מכל ימות השבוע. כשכל המשפחה יושבת לשולחן סביב האוכל זה מקום לחיבור, לשיחה, לצחוק משותף.. כי זה המקור, ככה כולנו למדנו להתחבר מגיל כה צעיר. לעיתים האוכל ממלא תפקיד כייפי ומהנה: ההנאה שבהכנתו, ההנאה שבאכילה, להתנסות בטעמים חדשים ולקבל סיפוק מתחושת שובע ורגיעה. אצל כולנו קיימת גם אכילה רגשת, שזה אומר לא רק אכילה לשובע והנאה, אלא אכילה מצרכים רגשיים, תסכול, ריקנות ופחדים. העוצמה של האכילה הרגשית משתנה מאדם לאדם ומתקופה לתקופה במהלך חיינו.

כשאנו צעירים וחיים בבית ההורים לאוכל עדיין יש איכות של מטה קסם שמגיע אלינו לשולחן ואנחנו לא צריכים לדאוג הרבה. החיים כסטודנט מאופיינים בקלילות מתמשכת של ארוחות מהירות, כשאנו מתבגרים מערכת היחסים של האוכל מקבלת תפנית, אנחנו מתחילים להבין שבריאות זה לא דבר מובן מאליו ושהמזונות שאנו מכניסים  לתוכנו הם אבני הבניין שמזינים את גופנו ומשמרים את תפקודו התקין.

אנו כנשים נתקלות במעגלי החיים באתגרים כפולים: להזין את בני משפחתנו אך גם להזין את עצמינו, תוך כדי עבודה, מטלות הבית, תחזוק הזוגיות, החברות, נסיון לשלב ספורט, לעזור לילדים בשיעורים, להסיע לחוגים. אולי את רווקה ומתחזקת את ביתך לבדך או סטודנטית שמתזזת בין עבודות ללימודים.

החיים מלאי מטלות ודברים שצריך לעשות ואיפשהו במערכת היחסים שלנו עם התזונה שלנו מתחילים להיות קרעים, חוסר תקשורת והגוף שלנו מתחיל לסבול.

כשבאים לשפר את מערכת היחסים צריך קודם כל לשאול, האם הצלחת להסתכל על עצמך במראה היום? האם הצלחת להתסתכל פנימה ולראות מה את צריכה היום?. לשאול את הגוף שלך "מה אתה צריך היום כדי שאהיה מסופקת"?. כל מערכת יחסים צריכה תחזוק, הקשבה, התייחסות לצרכים האחד של השנייה ובקשיבות מלאה.

כך גם גופך זקוק שתקשיבי לו, למסרים שהוא משדר לך, מתי הוא רעב, מתי הוא שבע ומה החומרים שכדאי שיכנסו לתוכו כדי שיובל לפרוח. לשים את עצמך במרכז זו משימה לא פשוטה עם כל מטלות החיים, אבל במערכת יחסים רצינית אנחנו יודעים שדרושה מחויבות, תכנון וגם גמישות והתיחסות לצרכים האמיתיים שלנו, לא?

מרגישה שאת צריכה עזרה ותמיכה בתהליך קבוצתי נשי המשלב בישול, תזונה וכייף, מוזמנת להצטרף לסדנאות בדרך שלך

שלכן, גלית קלקשטיין וענבל הראל.

SurfSite - בניית אתרים  |  zeART - עיצוב גרפי